Psikoloji mi ? PDR mi?

Merhaba!

Bu aralar  sıklıkla sorulan bir soru olduğu için genel bir yazı yazmak istedim. Umarım sorularınıza cevap bulursunuz. EA alanında puanını almış kişiler genel oalrak Hukuk, PDR, Psikoloji ve Sosyal Hizmet tercih ederler. Ancak burada PDR mi Psikoloji mi sorusu herkesin aklına gelir. Çünkü puanları da birbirine yakındır.

Psikoloji mezunları genel olarak adalet bakanlığı ve sağlık bakanlığında çalışır derler. Ancak bu kurumlara her yıl alınan psikolog sayısı çok çok az. Bu yüzden psikologların tamamı formasyon almaya yönelmiş durumda. Neden ? Devlette rehber öğretmen olmak için. İlerleyen dönemde PDR mezunu iyice fazlalaşınca bu imkanı belki kaldırırlar. Ancak şu an psikoloji okuyup formasyon alırsanız PDR mezunu gibi işlem görüyorsunuz . Yani özetle kamuya atanmak amacınız yer farketmez memur olayım derdinde iseniz PDR’nin ataması daha çok.

PDR mezunu olmanın dezavantajı da devlet üniversitelerinin sizi klinik psikolojiye almıyor oluşu. Ancak zaten devlet üniversitelerinde klinik psikolojik programı çok az. Bir sürü psikoloji mezunu da zaten buraya giremiyor. Kontenjanlar çok çok az. Bunun çözümü de belli özel üniversiteye parayı vererek klinik psikolog olabilirsiniz.

Özel sektörde iş imkanları (rehabilitasyon merkezleri vs) genel olarak benzerdir. İlla psikolog olsun ya da kesin pdrci olsun demez bir çok kurum sahibi.

Sözün özü çalışma alanları ve  şartları genelde aynı olan iki alandan bahsediyoruz.

Ancak ne dedik PDR mezununun ataması çok. Haydi PDR yazalım o zaman mı diyoruz?Hayır tabii ki . psikoloji okuyarak da rehber öğretmen olabilirsiniz. Biraz paraya kıyıp formasyon almanız gerekecek ama çok yüksek bir meblağ değil bu.

Ya da klinik amaçlıyorum, ofis açmayı düşünüyorum o zaman haydi psikoloji okuyalım mı diyoruz ?Hayır tabii ki PDR mezunları da parayla klinik psikolog olabiliyorlar. Ofis açmak için ise PDR ya da psikoloji mezunu olmanıza dahi gerek yok. Çevreniz var mı, reklam ofis maliyetlerini karşılayacak mısınız ? Adınıza kişisel gelişim uzmanı, bilinçötesi temizleme uzmanı , yaşam koçu, halay başı falan der devam edersiniz. Ne yazık ki ruh sağlığı yasası oluncaya kadar ülkemizde piyasa böyle.

Genel olarak ikisi de aynı kapıya çıkıyor. Psikolojinin alt alanlarına özel ilginiz varsa(sosyal, gelişim, deneysel) psikoloji seçin. En kötü rehber öğretmenlik için hazırlanırsınız ki psikoloji mezunlarının çoğuda bu dertte zaten. Hiç öyle sosyal medya da PDRcileri beğenmediklerine bakmayın siz 

Sakın ama sakın psikoloji daha iyi eleman yetiştirir lafına kanmayın. Ruh sağlığı alanı kendini yetiştirme ve bireysel yeteneklerinizle çok ilişkili. Kimsenin gazına gelmeyin.

Özetle ben bu gün olsa Psikoloji okuyup formasyon alırdım. Daha çok seçeneğim olsun diye. Psikoloji daha iyi olduğundan değil:)

Herkese kolaylıklar, iyi tercihler:)

  • 24 04 2021